Yeni sezonda Türkiye'de Moda
Moda la Turca'da!

Blogspot iki saniye içinde yönlendirilecektir. Moda la Turca'ya geçemiyorsanız burayı tıklayın:
http://modalaturca.wordpress.com
ve favorilerinizi güncellemeyi unutmayın!.

Türkiye'de Moda:

Kimlik, Kültür ve Sınıfsal Temsiller

  • Neden bu blog?

    İsmiyle oldukça kapsamlı bir içerik vaadeden bu blog, aslında daha çok Türkiye'deki modaya (özellikle "haute couture", türkçesi "yüksek terzilik" olan ve Simmel'e göre önce elitlere ve bir süre sonra toplumun bütününe hitap eden olguya) dair bugüne dek yapılmış kaynakların bir derlemesini yapmak üzere düşünüldü. Sosyoloji okumaya ilk başladığım yıllardan beri, modayla pek alakam olmasa da ("fashionably sensitive but too cool to care" sloganını benimsemişimdir hep") gerçekleştirmek istediğim bir projenin altyapısı olma amacı taşıyor; Fransa'da bile henüz kolay kabul edilmeyen "moda sosyolojisi" kavramını bir nebze olsun Türkiye'ye aşılamayı hedefliyor. Ve bu arada, belki Türkiye'deki modayla ilgilenen kişiler için de kaynaklara kolay ulaşmak için bir araç olur. Günün birinde iyi bir analiz yapmam dileğiyle... Olur da ulaşmak isterseniz: damla.bayraktar@gmail.com

Ottoman Clothing in SCA Period

Posted by little drop of poison On

"When i joined the SCA and selected a Near Eastern persona, i looked for a culture, a time, and a place to focus my research. Many "Middle Easterners" were wearing big poofy "harem" pants and "coats" that buttoned in the front, with low cut necklines and sometimes tippets hanging from short sleeves, which were called Ghawazee coats (also spelled Ghawazi, and sometimes misspelled variously as Gahwazi, gawazee, gawahzee, etc.). I was told these were "Turkish" and i saw so many women dressed in variations of these, both locally and in SCA photos on the internet, that i figured someone had already done the research and Ottoman clothing was not an area crying out for more study.

So i researched other areas - North Africa, al-Andalus, Egypt, Persia... And while doing this research, i kept finding information about actual SCA-period Ottoman women's clothing that did not support what i was seeing. It became very clear that poofy "harem pants" and short, multiply-slit "Ghawazee coats" with their wide "windows of opportunity" were not based on anything that existed in SCA period. These garments are a combination of late 20th/early 21st century conventions rather than having any basis in SCA-period Ottoman clothing. Historically there is no such thing as a Ghawazee coat at any time period. And the garment so-called is based on misinterpretations of 19th c. illustrations of female dancers from the Ghawazee ethnic group, living in Cairo, and wearing the Ottoman entari. There's nothing particularly culturally Ghawazi about it."

Ottoman Clothing in SCA Period, http://www.scribd.com/doc/2900/Overview-of-Ottoman-Clothing-in-SCA-Period

http://home.earthlink.net/~al-qurtubiyya/kultur-intro.html

http://www.sca.org.au/collegewar/ottoman.html

Categories:

Arayalım